Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
Gökdelen
Bölüm III: Nüfus kalabalık, kaynak kıt ise...Çözümün adı, mega-projeler...

İnsanoğlunun 21. yüzyılda en önemli sorunu kuşkusuz hızla artan nüfus... Oysa kaynaklar bu artışı karşılayacak düzeyde zenginleşmiyor.Kısacası nüfusu artıyor, kaynaklar azalıyor, topraklar kalabalıkları alamaz hale geliyor. İşte bu noktada, mimarlar ve mühendisler birbirinden ilginç, ama, aynı zamanda uçuk projeler geliştiriyor.

Bunlar, denizin dibindeki kentlerden, cam piramit gökdelenlere büyük bir çeşitlilik gösteriyor. Bazıları Apollo projesinden bile daha pahalı... Kimileri ise firavunların piramitlerinden daha heybetli... Eğer bu mega-projeler bir gün gerçekleşirse, gelecek binyılın harikaları arasına girecekleri kesin...

Petrol yoksa, dalga var...

Amerikan "Myriad Technologies" kuruluşunun bu projesi, "kayan minikent" adını taşıyor. Temelde bir eğlence merkezi olarak tasarlanan bu kent, dalga enerjisiyle hareket ediyor. Kentin altına yerleştirilen türbinler, dalga enerjisiyle hareket ettirici jeneratörleri devreye sokuyorlar. Denemelerde, 2,5 metreye 6 metre boyutundaki türbinlerden 460 watt'lık enerji elde edilmiş. Mühendislere göre, bu enerji, minikentte yaşayacak insanların tüm ihtiyacını karşılayacak.

Denizler altında 20 bin fersah...

Japon Nikken Seikkei firması tarafından tasarlanan bu mega-kent projesinde, yerleşim birimleri tamamen suyun altında kalıyor. Suyun altına özel bir sistemle yerleştirilecek olan söz konusu yapay ada, 60 tane dev silindir modülünden oluşuyor. Yapay adanın uzunluğu yaklaşık 2 kilometre... Apartman daireleri, okullar ve parklar, adanın su yüzeyinde yer alıyor. Otoparklar, ana yollar ve alışveriş merkezleri ise, su seviyesinin altında kalıyor. 70.000 kişinin yaşayacağı yapay ada, zaman zaman yükselip alçalabilecek. Örneğin, yaz aylarında yükselecek ve böylece kentin tabanı, 2 kilometre uzunluğunda olağanüstü bir plaj oluşturacak.

Yüzer kent...

Japonlar, kuşkusuz mega-kent projelerinde diğer ülkelerden bir adım ilerdeler... Bunun nedeni, ülke nüfusunun hızla artması, dolayısıyla toprakların yetersiz kalması... Aeropolis projesi, Japon inşaat şirketi Tobishima'ya ait... Denizin ortasındaki bu yüzen kentin üstü cam bir kubbe ile korunuyor. Çevresinde dört kilometrekarelik bir koruma alanı var. Dev mendirekler sayesinde bu sular sürekli dalgalardan korunuyor. Dikdörtgen mendireğin içindeki alandan hem enerji sağlamak hem de helikopter inişleri için yararlanılıyor.

Peki ya deniz tutarsa...

"Never Never Land", Japon Tasei şirketi tarafından geliştirilen bir "tatil köyü" projesi... Turistik kompleks, kendi içme suyunu son derece geliştirilmiş bir arıtma sistemiyle deniz suyundan elde edecek. Mühendisler, şimdi deniz tutmasına karşı alınacak önlemler için kafa yoruyorlar.

Ne istersen var...

308 metre yüksekliğindeki bu dev cam piramit, birkaç yıl sonra Berlin semalarında boy gösterecek. Dev piramit gökdelenin içinde, 750 odalık bir otel, 20 bin metrekare genişliğinde bir park, 80 bin seyirci kapasiteli bir stadyum bulunuyor. Eski bir sporcu menajer tarafından tasarlanan bu proje, henüz Berlin Parlamen-tosu'nda tartışılıyor. Bazı temsilciler projenin çok maliyetli olduğunu, bunun yerine eski Berlin Olimpiyat Stadyumu'nu yenilemenin daha iyi olacağı görüşünü savunuyorlar.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar