Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
Cephe
At üstündeki şeytanlar...

15. yüzyıl taktikleriyle 21. yüzyılın silah gücüne karşı koyuyorlar. General Dostum'un emrindeki atlı Özbek birlikleri, Taliban'ın korkulu rüyası... ABD, çetin doğa koşullarına sahip Afganistan'da, Usame bin Ladin'i yakalayabilmek için onları destekliyor.

Özbek atlı birliklerinin vur ve kaç taktiği, Cengiz Han dönemlerinden bu yana hiç değişmedi...
Özbek atlıları, omuzlarına astıkları AK47 marka tüfekleriyle, tahtadan yapılmış geleneksel eyerlerine tırmanıyorlar. Hemen yanı başlarında duran, 10 yıl boyunca Afganistan işgali sırasında Sovyetler Birliği tarafından kullanılan paslanmaya yüz tutmuş tanklar ise, yaşananların iç yüzünü açığa vuruyor. Bu dağlık alanlarda teknoloji hari-kası savaş araçları bile hareket yeteneğini yavaşlatıyor.

Özbekler, böylesi zor bir coğrafyada, ani saldırılar için en hızlı ve en iyi yöntemin atları kullanmak olduğunun bilincindeler. Çünkü, bölgeyi çok iyi tanıyorlar. Hepsi, usta birer binici ve yılmaz savaşçı. Özbek Süvari Bölüğü 3.000 atlıdan oluşuyor. 511. Süvari Birliği ise, Taliban güçlerinin kontrolüne karşı Kuzey İttifakı'nın etkili gücü.

Bu savaşçıların yaşamlarını belirleyen ana unsur, bin yıllık bir geçmişe uzanan derebeyi düzeni. Hayatlarındaki tek modernlik, savaşta kullanmayı öğrendikleri roket atarlar ve makineli tüfekler... Taliban, Özbek atlılarını "at üstündeki şeytanlar" olarak tanımlıyor. Bu yakıştırmanın nedeni ise, karanlık gecede aniden ortaya çıkmaları, çok hızlı hareket ederek Taliban tanklarını el bombaları ve roketlerle imha etmeleri. İntiharı göze alacak kadar da korkusuzlar.

Ülkenin her köşesine yayılan 10 milyon mayına rağmen, mücadelelerini gruplar halinde korkusuzca sürdürüyorlar. Bu mayınlardan en çok atlar nasibini alıyor. Mayın patladığında, çoğunlukla binicisi kurtuluyor ve yaralanan at vuruluyor.
Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar