Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
Baskın Basanındır...

Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen terorist saldırı, herkese Amerika’yı İkinci Dünya Savaşı’na sokan, Japonlar’ın o ünlü intihar baskınını hatırlattı. Ancak, Amerikan üssüne yapılan bu uyarısız saldırı, tarihteki ilk örnek değil. Sürprizin, saldırana büyük bir üstünlük sağladığı bu türden olayların sayısı epeyce çok...

Amerikan ordusu, 360 Japon avcı ve bombardıman uçağının katıldığı sürpriz saldırıda, 19 gemi ve 247 savaş uçağını yitirdi. Japon Hava Kuvveleri'nin kaybı ise sadece 2 uçaktı.

ABD, Pearl Harbor'un intikamını Japonya'dan, 17-18 Şubat 1944 tarihinde aldı. ABD'nin, Caroline Adası'ndaki Truk Lagoon deniz üssüne başlattığı ani saldırıda, Japon Hava Kuvvetleri 265 savaş uçağını yitirdi.

Birçok tarihçi, Truk Lagoon saldırısının İkinci Dünya Savaşı'nın sonunu hızlandırdığı görüşündeler. ABD, bu saldırıdan çok küçük bir kayıpla çıktı. ABD'nin tek hasarı, "Intrepid" uçak gemisindeki bazı mermi delikleriydi.

İngiliz transatlantiği Lusitania, 7 Mayıs 1915'te, İrlanda'da bir Alman U-20 denizaltısı tarafından batırıldı. Sulara gömüldüğünde, 850'si mürettebat olmak üzere tam 1.959 sivil taşıyan gemiden sadece 764 tanesi kurtulabildi.

Lusitania gemisinin Alman denizaltısı tarafından batırılması, ABD'nin savaşa girmesini doğrudan etkilemedi. Ancak, ABD kamuoyunda Almanlar'a karşı düşmanlık uyandırdı. Çünkü, ölen yolcularından 123'ü Amerikalı'ydı.

Lusitania yolcu gemisini batıran Alman U-20 denizaltıları, sadece 48 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeydi. 600 ton ağırlığındaki bu savaş makinesi, her biri 1.000 beygir gücünde 2 dizel motoruyla çalışıyordu.

1940'da, İngiliz savaş uçakları, İtalyan donanmasının Akdeniz'deki en büyük üssü Taranto'ya saldırdı. İtalya'nın üç savaş gemisi, Littoria, La Caio Duilio ve Conte di Cavour batırıldı. İngiliz uçaklarının kaybı ise sadece 2...

Taranto saldırısı sırasında Roma'da gözlemcileri bulunan Japonlar, olaydan etkileniyorlar ve hemen Tokyo'ya rapor ediyorlar. Bir iddiaya göre, Japon genelkurmayı, bu hareketten yola çıkarak Pearl Harbor baskınını planlıyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, İtalyan denizaltıları, Eylül 1941'de Cebelitarık Boğazı yakınlarında 3 İngiliz gemisini, Aralık 1941'de ise, İngilizler'in İskenderiye'deki deniz üssüne saldırıp, 3 İngiliz gemisini batırdılar.

Amiral Nelson komutasındaki İngiliz donanması, Abukir açıklarında Fransız donanmasını Akdeniz'in sularına gömdü. 17 Fransız gemisi demir almaya bile fırsat bulamadan sulara gömüldü.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar