Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
Paintball
Şakacıktan savaş

Kovboyların kendi aralarındaki eğlenceleri şeklinde doğan bu oyun, 20 yıldır heyecanlı bir spora dönüşmüş durumda...

Günümüzde Türkiye'de de yaygınlaşmaya başlayan paintball (boya topu) sporu, tüm dünyada milyon dolarlık bir sektör. Bu sporun kökeni 1980'li yılların başlarına uzanıyor. Kanada ve Kuzey Amerika'daki büyük çiftlik sahipleri, büyükbaş hayvanlarını damgalamak için boyalı saçma kurşunları kullanıyorlardı. Kovboyların en büyük eğlencelerinden biri de, bu saçma taneleriyle birbirlerini vurmaktı. Bu eğlence ilerleyen yıllarda bir oyuna dönüştü.


İlk önceleri yağlı boya kullanılan oyunda, sonraları su karıştırılmış bitkisel kumaş boyası tercih edildi. O dönemde "survival" adı verilen bu oyun, eklenen yeni kurallarla yaygınlaştı. 1984 yılında İngiltere!de, oyunun ikinci bir versiyonu "skirmish" moda oldu. 1985 yılında Mayhem Paintball şirketi kurulunca, paintball tüm dünyada yaygınlaşmaya başladı.

Günümüzde, oyuna heyecan katmak için çok farklı alanlar tercih ediliyor. Örneğin İngiltere'deki firmalar Güney Afrika, Avustralya, Uzakdoğu, hatta Beyrut'ta paintball turnuvaları düzenliyorlar.

1980'lerin sonlarında yaşanan ekonomik patlama sırasında paintball, büyük şirketlerin yaratıcılıklarını artırmak için seçtikleri bir etkinliğe dönüştü. Şirketler, çalışanlarının takım ruhunu geliştirmek, yoğun temponun yarattığı sıkıntılardan uzaklaşmak; hatta ofis dışında da eğitimi sürdürmek için bu eğlenceli oyuna hücum ettiler.

Yarı profesyonel paintball turnuvalarına da ilgi artıyor. Bugün İngiltere'de Northern, Midland ve Home Counties adıyla anılan üç ayrı paintball ligi var. Bu ligler 10’ar kişilik 40 takımdan oluşuyor. Paintball 12 ay boyunca oynanmakla birlikte, futbol ya da krikette olduğu gibi bir sezonu var. Sonbaharda başlayan turnuvalar, mayıs ayına kadar sürüyor.

Mayhem Open Turnuvası, heyecanın doruğa ulaştığı etkinliklerin başında geliyor. Dünyanın farklı ülkelerinden 60'a yakın takım, 150.000 dolarlık ödül için kıyasıya yarışıyor.

Paintball oynayabilmek için fiziksel özellikler çok önemli değil. Hatta engelliler bile bu turnuvalarda boy gösterebiliyorlar. Avrupa'da ve Amerika'da 12 yaşın üzerindeki çocuklar arasında da bu eğlence çok yaygın.

Türkiye'de ise durum biraz farklı. Paintball şimdilik sadece bir hafta sonu eğlencesi gibi görülüyor. Henüz bir paintball federasyonu yok, ancak "İstanbul Boya Topu Saha İşletmecileri ve Oyuncuları Derneği", Akay Paintball Ltd. Şti. yöneticileri tarafından paintball'u yaygınlaştırmak için kurulan tek dernek. Akay Paintball, bu oyunu yasal izinleri dahilinde oynatan ve ilgili ürünleri satan tek yetkili distribütör...


İstanbul Kilyos'ta faaliyette olan paintball sahasının yanı sıra, Maslak Park Orman, Antalya Göynük ve Marmaris sahalarında da hizmet veriyorlar.

Paintball, eğlendirici, aktivasyon yönü ağır basan, sportif, eğitici ve stratejik bir takım oyunu. Paintball oyununun ana felsefesi, oyuncuları birlikte hareket etmeye, aynı hedefe yoğunlaşmaya, çabuk ve doğru kararlar vererek amaca ulaşmaya yönlendirmek üstüne kurulu. Bu oyun, koşullara uygun olarak hazırlanmış ve gerekli güvenlik önlemleri alınmış bir paintball kortunda, denenmiş ve standartlara uygun donanımlarla oynatılıyor.

Oyuncuların güvenliği ve oyunun doğru yönlendirilmesi açısından, sahada eğitimli hakemlerin bulunması hem şart hem de kural. Her 6 kişi için bir hakemin gözlem yapması da kurallar arasında.

Hakemler, İstanbul Boya Topu Saha İşletmecileri ve Oyuncuları Derneği tarafından seçiliyor. Hakem adayları, verilen eğitim sonrasında 6 oyun yönetiyor ve sonunda hakemlik sertifikalarını alıyorlar.

Paintball oyunları basit senaryolar üzerine kurulu. İki takımın ortadaki tek bayrağı almaya ya da kendi bayrağını koruyarak rakip takımın bayrağını kendi kalesine getirmeye çalıştığı "bayrak kapmaca", rakip takımın tüm oyuncularını vurarak oyundan çıkarmanın amaçlandığı "eleme", süre dolduğunda en fazla oyuncusu oyunda kalan takımın kazandığı "zamana karşı", bunlardan bazıları.

Oyunda kullanılan boya kapsülleri, jelatin bir kabuk içinde bitkisel besin boyası bulunan, su bazlı yuvarlak toplar. Kapsüller, hava ya da karbondioksit basıncıyla çalışan silahların namlusundan, yaklaşık 80-100 m./sn. hızla fırlatılıyor. Boya kapsülleri genelde, vücudun açık noktalarına değdiğinde çok az bir acı veriyor. Yine de, birtakım risklerin engellenmesi için, 5 metreden daha yakın mesafeden atış yapılması oyun kurallarına aykırı. Oyunların süresi türüne göre değişiyor. Ancak normal koşullarda 15 dakikalık 3 devre üzerinden oynanıyor. Tabii ki, stratejilerin belirlenmesi, donanımların hazırlanmasıyla birlikte 2 saati buluyor.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar