Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
Kayak
Siz olsanız atlar mıydınız?

Kayakla atlama, kuzey ülkelerinde popüler bir spor dalı. Bizler biraz yabancıyız.Ama, sporcuların, yüksek atlama platformundan kendilerini boşluğa nasıl bıraktıklarını, rüzgârla birlikte süzülürken neler hissettiklerini ve hatalı bir atlayış yapmamak için nelere dikkat ettiklerini merak ettik.

Hayır, düşündüğünüz gibi değil! Profesyonel kayak sporcuları bile her zaman aynı cesareti gösteremiyorlar. Hatta bazen, o platforma çıkmaktan bile çekiniyorlar. Tek başına, bu atlama platformunu incelemek dahi, cesareti kaybetmeye yeterli. Atlama platformu 260 metrelik bir yamacın üstünde yer alıyor. Bu platformun en uç noktası ile yamacın en alt noktasındaki yükseklik 130 metreye ulaşıyor.

Yamacın zirvesindeki atlama platformunun kulesi 72 metre yüksekliğinde. İşte bu noktadan kendini aşağıya bırakırken, en usta sporcuların bile dizleri titriyor.Kayakla süzülme, kayakla atlamanın "Formula 1"i sayılıyor; Tek fark, atlama platformunun biraz daha yüksek oluşu. Böylece kayakçı, daha çok hız alıyor ve havada daha uzun süzülüyor. Bu 6 saniyelik süre, normal platformun kullanıldığı "kayakla atlama" dalına oranla iki kat fazla. Ayrıca, yerle temas 130 metre değil, 200 metre sonra kuruluyor.

İster kayakla atlama, ister kayakla süzülme dalı olsun, atlayıştan önce bir sporcunun neler hissettiğini hiç merak ettiniz mi? Yüzlerce usta sporcu, platforma kendinden emin bir şekilde mi, yoksa ikilemin (Atlamadığım takdirde korkak olacağım; ama atlarsam, hayatımı tehlikeye atacağım) yarattığı bir ıstırapla mı çıkıyor?

Bu sorunun yanıtı biraz ilginç: Atlama platformlarının altındaki kar tabakası hep biraz idrar lekesi taşıyor. Olaya alaycı yaklaşanlar, bunu "korkaklık belirtisi", doktorlar ise "diyürezi" olarak nitelendiriyorlar. Bu bir hastalık değil. Yükselen heyecanla birlikte, sporcunun idrar kesesi üstündeki basıncın artmasıyla kendini gösteriyor. Dolayısıyla bu durum, doğal bir sonuç. Sporcular, korku duyup duymadıkları konusunda pek konuşmak istemiyorlar. Bazı profesyoneller, korktuklarını açıkça kabul ediyor, bazıları ise profesyonel oldukları bir konuda korkmanın anlamsız olduğunu söylüyorlar.

Ancak, kötü hava koşulları, birçok profesyonelin son anda atlamaktan vazgeçmesine neden oluyor. Elverişsiz koşullarda atlama yapan sporcuların birçoğunun, ya sinirleri ve kasları yırtılmış ya da kol veya bacak eklemleri yerinden oynamış. Kazaların birçoğu antrenmanlar sırasında yaşanıyor. Bu nedenle de, yarışmalardan önce sakatlanmaları önlemek amacıyla, sporcular artık antrenmanlarının büyük bir bölümünü, minderlerden yapılmış atlama platformları ve saydam seramikten yapılmış oluklar kullanarak, yaz aylarında gerçekleştiriyorlar.

Birçok dünya şampiyonu, atlarken korku yaşamadığını, ancak ürktüğünü belirtiyor. Özellikle de kayakla süzülme dalında, platformdan atlarken yaşadıkları riski, başkalarının gözüyle de görebiliyorlar. Süzülürken kulaklarını yalayan uğultu, bazen paniğe yol açıyor. Ayakları yere bastığı anda, sanki dizkapakları giysilerini delip geçecekmiş gibi hissettiklerini belirtiyorlar. Her şey bittikten sonra ise, yoğun bir terleme ve titreme yaşıyorlarmış.
Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar