Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
AIDS
Küresel sağlık krizi

İnsanda bağışıklık sistemini yıkan virüsün (HIV) tespit edildiği günden bu yana 21 yıl geçti. AIDS, insanlık tarihindeki en büyük katillerden biri. Virüs, nasıl oldu böylesine kontrolden çıktı?

Hastalık, ortaya çıkışından bugüne kadar geçen süre içinde tüm gezegeni kırıp geçirdi ve hızla, insanlık tarihinin en öldürücü salgın hastalığı olma yolunda ilerliyor. Yaklaşık 20 yıl içinde, yaklaşık 40 milyon kişiye, insanda bağışıklık sistemini çökerten virüs (HIV) bulaştı. Bu süre zarfında 23 milyon kişi virüsten öldü (17 milyonu sadece Sahra Afrikası'nda). Birleşmiş Milletler AIDS Komisyonu (UNAIDS) başkanı Peter Piot, "AIDS, dünya yüzeyindeki bulaşıcı hastalıklar arasında en öldürücü olanı. Afrika'da ise 1 numaralı katil" diyor.

Çevirisini AIDS Savaşım Derneği'nden Dr. Cemil Uca'nın yaptığı, New York Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Klinik şefi Doç. Dr. Douglas T. Dieterich'in, "Topics in HIV Medicine" dergisinde yayımlanan yazısı, AIDS'in keşfedilme öyküsünü anlatıyor. Dieterich, AIDS'i ilk bulan kişi değil; ancak, sendromun ortaya çıktığı yıllarda, ilk vakalara tanıklık eden bir bilim insanı...

"1980 yılının Aralık ayı...Bellevue Hastanesi, yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan adam olağanüstü neşeli. Adı Harvey. Tuhaf bir mor burun ve bir türlü iyileşmeyen, ishal yapan esrarengiz bir hastalığı var. İshalin nedenini bulmak için incebarsak biyopsisi yapmaya karar verdik. Çok zahmetli bir tetkik olduğu halde, bize olağanüstü yardımcı olmaya çalışıyordu. Biyopsi başarılı geçti, ancak ne mor burun ne de ishal nedenini açıklamıyordu. Biyopsiden 1-2 hafta sonra bazı ipuçları bulduk. Patoloji raporuna göre, hastada Kaposi sarkomu vardı. O güne kadar, bu sarkom daha çok yaşlı Yahudi erkek ve Afrikalılara özgü sanılıyordu. Ama teşhis de en az semptomlar kadar şaşırtıcı oldu.

ABD'de 21 yıl önce doktorlar dünyanın çehresini ebediyen değiştirecek yeni bir hastalığın ilk klinik belirtileri ile sarsıldılar, bu AIDS idi. Harvey benim ilk AIDS hastam oldu ve bu, Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezi'nin yayınında yer alan Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu'nun Haziran 1981'de yayınlanmasından bile 6 ay önce idi. New York'ta, Bellevue Hastanesi, esrarengiz hastalık tartışmalarının sık sık yapıldığı bir merkez olup, lejyoner hastalığı da ilk defa burada tanımlanmıştı. O zamanlar genç bir hekim olmamın da verdiği iyimserlikle, modern tıbbın en geç 6 ay içinde, bu genç erkeklerde görülen pnömosistis Karinii ve Kaposi sarkomunun sebebinin, lejyoner hastalığında olduğu gibi bulunacağını sanmıştık . Oysa o kadar büyük bir yanılgı içindeymişiz ki, 20 yıl sonra bile, tıp halen aynı virüsle mücadele ettiği halde, hastalığın tamamıyla değişmiş olduğunu görüyoruz..."
Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar