Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
Ara:      [ ö ç ı İ ğ ş Ş ü ] 
Tüm dünya insanlar arasında yayılacak bir salgın hastalık korkusuyla çalkalanırken, Güneydoğu Asya dışında ilk ölümlü vaka Türkiye'de yaşandı. Artık kuş gribi konusunda eskisinden çok daha bilgili olma zamanı. Biz de Focus Dergisi olarak Kasım 2005 sayımızda hazırladığımız Kuş Gribi Bilgilendirme Broşürünü PDF olarak sizlere tekrar sunuyoruz. Ocak 2006 sayımızdaki şifreyi girerek, bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı bilgilendirme broşürünü indirebilir, kağıda basabilir veya okuyabilirsiniz.
Biyolojik terör artık sıkça konuşulan bir konu. Dünya kamuoyu, kırıp geçirici salgınlara yol açan virüsler nedeniyle endişeli.
Q humması ya da Zollinger-Ellison hastalığını duydunuz mu? Peki, Ruam ya da Japon ensefalitini?
İnsanda bağışıklık sistemini yıkan virüsün (HIV) tespit edildiği günden bu yana 21 yıl geçti.
1995 yılında, Creutzfeldt-Jacob (nvMCJ) hastalığının yeni bir versiyonu ilk kurbanını aldığında insanlar hiçbir şey anlamamıştı.
Hapşırık, sürekli akan burun ve az da olsa hafif bir yorgunluk hissi... Hasta olduğunuz kesin. Ancak, hemen grip deyip paniğe kapılmaya gerek yok.
Bu nasıl bir kaynak böyle? Duyguların inişi ve çıkışıyla besleniyor, gözlerde buğuya, rahatlatıcı bir sele ya da hıçkırıklara dönüşüyor.
Vücutta yeni kan damarlarının gelişmesi şeklinde açıklanan “angiogenesis”, kanserden kalp krizine kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılacak
Yıllar, acımadan yeni çizgiler ekliyor yüzümüze. Ama biz, bir ömre daha çok şey sığdırmak, daha uzun yaşamak; ama yine de sağlıklı kalmak ve genç görünmek istiyoruz. Bu mümkün mü? Bilim insanları, yaptıkları araştırmalarla bizi 125 yaşına taşımayı amaçlıyorlar.
Bu çok ciddi sağlık sorunu, hem genetik etmenlerden hem de modern beslenme tarzından kaynaklanıyor.
Pompalıyor, arındırıyor, can veriyor: İnsan yapımı organlar umut vaat ediyor ama hala orijinallerinden çok uzaktalar...
Yaşam süresine ilişkin beklentilerimiz her geçen gün daha fazla artıyor.
Kaza, yaralanma ve kalp krizlerini izleyen ilk dakikalara "altın saatler" deniyor.
Saray-Bosna'da iç savaşın ortasında doğan; Liberya'da savaş alanlarında yetişen; her gün bombalarla, karmaşayla yüz yüze gelen bebekler, çocuklar...
Kimyagerler, tam 30 yıldır denizlerin dibini tarıyorlar. Hedefleri, insan sağlığında yeni ufuklar açacak maddeleri keşfetmek...
Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar