FOCUS ONLINE
http://www.focusdergisi.com.tr/ozel_dosyalar/00729/
UNESCO: 788 Dünya Mirası

Bu dünya turu bedava!
Bir yolculuk düşleyin... Asya'dan Avrupa'ya, Afrika’dan Amerika kıtasına. Seyir defterini dilediğiniz gibi dolduracağınız, sınırları olmayan bir yolculuk. Focus ekibi olarak bu düşle harekete geçtik. Birbirimize sorduğumuz soru çok basitti: "Bedava bir gezi hakkın olsa ilk önce nereleri görmek isterdin?" Avustralya Büyük Mercan Seti, Latin Amerika’nın barok katedralleri, Mısır piramitleri, Prag sokakları, Madagaskar’ın el değmemiş kumsalları, dünya üzerindeki kültür ve doğa mirası alanları... Cevaplar bir bir sıralandı.

Dünya mirası, bizlere geçmişten taşınan, bugün sahip olduğumuz ve gelecek kuşaklara aktaracağımız bir değer. Bu mirası özel kılan, gezegenimizde yaşayan her bireyin bunlar üzerinde hak sahibi olması. Focus olarak, hepimize ait bu alanları sizlere bir kez daha hatırlatmak istedik. UNESCO, dünya mirası kabul edilebilecek alanların tanımını, sınıflandırmasını yapıyor ve korunması için gerekli programları yürütüyor. Günümüzde Dünya Mirası sınıflandırmasına giren 788 nokta var. Bunların 611'i kültürel, 154'ü doğal ve 23'ü de karışık alanlar şeklinde belirlenmiş durumda.

Yazının bölümlerine aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Not:
Üye girişi yapmanız ve Focus Nisan'05 Sayısındaki 'ürün kodu'nu sisteme tanıtmanız gerekir (henüz girmediyseniz...).

UNESCO: DÜNYA MİRASI

Avrupa ve Rusya
Afrika
Amerika
Asya ve Okyanusya

[ Anasayfa Bize Ulaşın Künye Copyright İş Fırsatları ]
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
Bu bir Doğan Burda Digital servisidir.