Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
Sinema
Bilimkurgu filmlerinin unutulmaz afişleri...

Bilimkurgu filmlerinin içeriği hakkında bilgi veren afişler...

The Stepford Wives
Başarılı bilimkurgu filmleri, yapıldıkları dönemi yansıtmaları açısından çarpıcı... Ancak, film afişleri için aynı şeyi söylemek zor. Bu tür filmlerin, afiş tasarımcılarını zor durumda bıraktıkları söylenebilir. Tasarlandıkları dönem göz önünde bulundurulduğunda, dev bir uzay mekiğinin, korkunç bir yaratığın ya da heyecanlı sahnelerin atmosferinin afişlere yansıtılması tabii ki kolay değildi. İkincisi, bilimkurgu filmlerinde asıl önem verilen, konu ve özel efektler olduğundan, film yıldızlarını ön plana çıkarmak da yeterli değildi. Üçüncüsü, olay kurgularının karmaşıklığı, tek bir satırda filmin özünü anlatmalarını olanaksız kılıyor, afişlerde anlaşılması zor ve komik açıklamaların doğmasına yol açıyordu. Daha açık bir ifadeyle, yapımların değeriyle afişlerin kalitesi tamamen ters orantılıydı. Afişlerin tek bir amacı vardı: İzleyiciyi sinemaya çekmek... Ancak, ne kadar absürd olsalar da, bazı afişlerin bilimkurgu filmlerinin başarısında önemli rol oynadıkları da göz ardı edilmemeli.

Close Encounters of the Third Kind (Üçüncü Türle Yakınlaşma)

Bilinmeyene uzanan bir yol, yolun sonunda merak uyandıran ışık demeti... Steven Spielberg, yaptığı başarılı filmin gizemini afişteki sadelikle korumaya çalışmış. Bilgisayarla yaratılan afiş, geleceğe dair soru işareti yaratıyor.

Brazil

Bürokrasinin hüküm sürdüğü Brezilya'dan bir kabus sahnesi. Kapalı yerde kalma korkusunu perçinleyen ve şeytansı gökdelenlerin arasında sıkışıp kalmış yatak... En kötü Elvis Presley filmlerinin afişleri bile bundan daha başarılı.

Blade Runner

Yönetmen Ridley Scott, Warner Bros'un 1982'de bu filmin bir versiyonunu gösterime sunmasını hoş karşılamamıştı. 9 yıl sonra, filmin kendisine ait orijinal yapımını vizyona soktu. Tabii, bunu afişte belirtmeyi ihmal etmedi...

Flash Gordon (Kaptan Gordon Serisi)

1930'larda sinema izleyicileri, çizgi roman kahramanlarının dünyayı kurtarmalarına alışmıştı. Bu filmin özel efektlerine harcanan emeğin, ne yazık ki afişlerine yansımadığı görülüyor.

Invasion of Body Snatchers (İnsan Avcılarının İstilası)

Filmin adı, konusuyla ilgili her şeyi açıklamaya yetiyor. Poster, 1950'lerdeki Soğuk Savaş paranoyasını yansıtıyor: Sıradan bir adamın, kontrolü dışındaki güçlerle giriştiği mücadeleyi...

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar