Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
Hayvan
Tilki tilki saat kaç?

Hakkında anlatılacak çok şey var: Kurnaz, zeki, mükemmel bir belleğe sahip ve şeytansı... Tilkilere ilişkin pek çok araştırma yapılmasına karşın, öykülere konu olmuş bu kızıl kürklü hayvana ilişkin net bir portre henüz oluşturulamadı. Çünkü doğada avcıları nasıl şaşırtıp kolayca atlatıyorsa, bilim insanlarını da araştırma alanlarında farklı türleri ve özellikleriyle şaşkına çeviriyor.

Onca anekdot ve söylenceye konu olan tilki (Vulpes vulpes), gezegenin en yaygın memelilerinden biri. Tilkilere ilişkin pek çok bilgi var. Davranış şekilleri, cinsel alışkanlıkları; Avrupa, Kuzey Amerika, Asya, Kuzey Afrika, Avustralya'daki toplulukların beslenme tarzı ve biyolojisi hep öğrenildi. Buna karşın, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacıların bugüne dek sürdürdüğü çalışmalar, bu kızıl kürklü hayvanın anlamlı ve değerli bir portresini ortaya koyamadı.

Bölgeci bir hayvan mı? Evet, ama istisnalar mevcut. Tekeşli mi? Her zaman değil. Yalnız mı yaşıyor? Koşullara bağlı. Postunun rengi bile yaşadığı yere göre değişiyor. Örneğin, Cross Fox (haçlı tilki) diye anılan Kuzey Amerika cinsinin sırtında ve bacaklarında geniş bir siyah şerit bulunuyor.
Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar