Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
Hayvan
Benimle oynar mısın baba?

Hayvanlar dünyasında babalık duygusunun var olup olmadığı uzun zamandır tartışılıyordu. Son bilimsel araştırmalar böyle bir duygunun olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Erkek aslan, yanlış bir inanış sonucu yavru aslanların katili olarak bilinir. Son bilimsel çalışmalar, onun aynı zamanda çok şefkatli bir baba olduğunu kanıtladı.
Günümüzde baba, anne ve onların çocuklarıyla olan ilişkileri yepyeni boyutlar kazanıyor. Peki ama hayvanlar dünyasında babanın görevi sadece üremeyle mi sınırlı? Düne kadar bilim adamları bu görüşteydiler. Örneğin, 70'li yılların ünlü sosyo-biyologlarından Robert Trivers, hayvanlar dünyasında erkeğin temel dürtüsünün mümkün olduğunca fazla dişiyle çiftleşmek ve böylece türün devamlılığını sağlamak olduğunu ileri sürmüştü. Ona göre, erkek bir kez bu görevi yerine getirdikten sonra, ne yavruların bakımı, ne beslenmesi ne de eğitimiyle ilgileniyordu. Oysa ki, son zamanlarda gerçekleştirilen bazı araştırmalar durumun hiç de böyle olmadığını gösteriyor. Özellikle memeliler dünyasında, çok sayıda duygusal, şefkatli, ilgili ve süper-koruyucu baba örneği var. Erkek kurtlar eşlerini ve yavrularını beslemek için sürekli ava çıkmakla yetinmiyorlar, çocuklarının eğitimini de üstleniyorlar. Onlara, nasıl avlanmaları ve grup içinde hangi kurallara uymaları gerektiğini öğretiyorlar. Genetik olarak kurtlara çok yakın olan köpeklerin kendi yavrularına karşı ilgisizliği, onların tamamen ehlileştirilmiş olmalarından kaynaklanıyor. Ancak, bazen çok ilginç bir davranışla, kendi yavrularına karşı çok duyarsız davranan erkek köpekler, insan yavrularına karşı olağanüstü şefkatli olabiliyorlar. Erkek aslanların yavru aslanları öldürmesine gelince... Bu, tamamen doğanın dengesini korumakla ilgili bir davranış biçimi. Ayrıca, hemen belirtelim ki, erkek aslanlar kendi yavrularını değil, başka erkek aslanların erkek yavrularını öldürüyorlar. Çünkü, dişi aslanlar, doğumu izleyen 18 ay boyunca yavru aslanları emzirdikleri için, yeniden hamile kalmaları en azından bu dönem için olanaksız. Bu durumda, başka bir erkek aslanla çiftleşmesi ölümcül bir hata olabiliyor. Erkek aslanlar çevredeki erkek yavruları öldürerek, erkek nüfusu azaltıp, tek bir dişiyle çiftleşmelerini garanti altına almak istiyorlar. Susamurlarının ebeveyn davranışları ise insanlara çok benziyor. Öncelikle, bu hayvanların ömürleri boyunca eşlerine sadık kaldıklarını belirtelim. Yavruları hem anne hem baba eğitiyor. Yavrularını sırtlarında ortaklaşa taşıyorlar. Ancak anne ve babanın davranışlarında küçük bir farklılık söz konusu. Anne, yavrularıyla zorunluluk ve analık çerçevesinde ilgileniyor. Örneğin, onları sırtında bir yere gidilmesi gerekiyorsa taşıyor. Baba ise, çocuklarıyla zaman zaman, sadece ve sadece onları eğlendirmek için oyunlar oynuyor. Memelilerle karşılaştırıldığında, kuşlar dünyasında daha mükemmel baba örneklerine rastlıyoruz. Çünkü, birçok kuş türünde kuluçkaya erkekler yatıyor. Söz gelimi, imparator penguen, kış aylarının en soğuk günlerinde bile hiç kımıldamadan dengede durarak yumurtaları koruyor.
Hayvanlar dünyasında en hayırsız baba tiplemesi ise erkek ayılar... Doğumdan sonra yavrularını kesinlikle tanımıyorlar ve hatta bazıları onları öldürüp parçalıyorlar. Bilim adamları, hayvanlardaki anne ve baba davranışlarının tamamen genetik olduğunu söylüyorlar.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar