Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
Bilim:
Sıcak günler

Yerküre giderek ısınıyor. 1997'de imzaya açılan Kyoto Protokolü'nde amaçlanan koşullar hayata geçirilebilirse, ülkelerin atmosfere saldıkları gaz miktarının 1990 yılındaki seviyenin altına düşmesi umuluyor.

Yerküre ve atmosfer iki milyar yıldır pek çok değişiklikler geçirdi. Bunların en önemlisi de gaz zarfın bileşiminde meydana gelen değişiklikler oldu. Dünya giderek ısınıyor. Hükümetlerarası İklim Değişim Paneli'ne (IPCC) göre, küresel ortalama yüzey sıcaklığı 20. yüzyılda 0,6 ± 0,2 yükseldi. Bu artış, Avrupa'ya 1,3º C olarak yansıdı. Bu ısınmanın en büyük kısmı ise, 90'lı yıllarda yaşandı. 1998, 20. yüzyılın en sıcak yılı olarak kayıtlara geçti. Bu yükselmenin, aynı zamanda son 1000 yılın da en sıcak yılları olduğu anlaşıldı. Yine IPCC (2001) raporu, Kuzey Yarıküre'de 1960'lı yıllardan bu yana kar örtüsünün %10 azaldığını ve ortalama küresel deniz seviyesinin 10-20 cm. arasında yükseldiğini gösteriyor. IPCC'nin üçüncü değerlendirme raporundaki projeksiyonlarına göre, hiçbir önlem alınmazsa, bu yüzyılın sonunda, yani 2100 yılında sıcaklık 1,4-5,8º C artacak (Wigley and Raper, 2002). 2002, 2003 ve 2004, 1998 sonrasının en sıcak yılları olmaya devam etti. NASA, 1990'ların başlarından bu yana Kuzey Atlantik'teki yüzey sularının dolaşımında önemli bir zayıflama belirledi. Ekstrem hava olaylarında, özellikle 90'lı yıllarda önemli artışlar ortaya çıktı. Son yıllarda, hava olayları nedeniyle can ve ekonomik kayıplarda giderek büyük artışlar görülüyor (Ravindranath and Sathaye, 2002). Bu bağlamda, Japonya, tarihindeki en yüksek sayıdaki fırtınayı 2004 yılında yaşadı.

İklim değişiminin en önemli nedeni olan fosil yakıtlar ve giderek hızla yükselen karbondioksit seviyeleri, IPCC projeksiyonlarının referans parametresidir. Atmosferik karbondioksit yoğunluğu, endüstri devriminden bu yana % 31 artış gösterdi. 2004 yılında ise, en yüksek seviyesine erişti. Hawaii Adası'ndaki Mauna Loa Gözlem merkezinde, karbondioksitin yoğunluk pikleri hacim olarak 379 ppm (parts per million) (milyonda bir) olarak ölçüldü. Oysa bir yıl önce, CO2 376 ppm idi. Geçtiğimiz son 10 yılda, artış yılda 1-1,5 ppm civarında olurken, bu önemli artışın sebepleri bilimsel tartışmaların odağı durumunda.
Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar